| EUR
0,- Kč - 0 ks zobrazit košík
v kódu v názvu v textu

Robert Suchan, RS-Servis, nářadí, nástrojeRobert Suchan, RS-Servis, nářadí, nástroje

Firma RS-servis a RS profi centrum si Vám dovoluje nabídnout široké spektrum nářadí a nástrojů od světově uznávaných výrobců , kteří patří mezi špičku ve svém oboru.

This demo requires Flash Player.
tisk   tiskVeGA TS40-W 3in1 benzinový provzdušňovač s košem 400mm 6HP - vyprodáno

foto

Kód:17TS40-W
DPH:21 %
Cena bez DPH:7429.80 Kč
Cena s DPH:8990 Kč
Hmotnost včetně obalu:32 kg
Doba dodání:1-3 dny
Výrobce VeGA
Kategorie Provzdušňovač vertikutátor
Délka lišty 40cm
Velikost 6HP
Typ Benzínový
 ks 
Sdílet:
Zeptejte se prodejce

VeGA TS40-W 3in1 benzinový provzdušňovač s košem 400mm 6HP

Popis

VeGA TS40-W 3in1 
 
Motorový provzdušňovač trávníků VeGA TS40-W 3in1  s motorem VeGA 6HP o objemu 212 ccm, šířka pracovního záběru je 400 mm, plynulé centrální nastavením výšky,  šasi je z oceli, sběrný koš o objemu 45l.
 
Systém 3 v 1 spočívá ve dvou výměnných válcích v kombinaci se sběrným košem.
 
1.Pracovní válec je osazen 17 dvojitými noži,
2 Pracovní válec 16-ti pružnými drátky.
 
Vertikutace trávníku 
má za účel snížit množství stařiny a mechu v nadzemní vrstvě a tím zvýšit cirkulaci vzduchu, rychlosti průsaku vody a živin do vegetační vrstvy a zároveň zvýšit přívod světla. Vertikutace zároveň podporuje růst kořenového systému trávníku a působí preventivně proti tvorbě houbových chorob trávníku.

 

Parametry

Motor: VeGA 4-takt, 212 ccm / 6HP
Startování: ruční
Maximální výkon motoru: 6 HP
Šířka záběru: 400mm
Objem koše: 45 l
Podvozek: kvalitní ocel
Kuličková ložiska: ANO
Vyměnitelné nože: ANO
Hmotnost: 32 kg
Záruka: 3 roky

 

Postup při vertikutaci trávníku:

Vertikutace patří k základním činnostem v údržbě trávníku. Ukážeme si proč se provádí, jak a čím se provádí, jaký má efekt pro trávník, kdy se provádí a co po ní následuje.

Cíl vertikutace

Odstranění plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy trávníku, to jsou hlavní cíle pro provedení vertikutace.

trávník před vertikutací

trávník před vertikutací

Plsť se v trávníku tvoří v průběhu vegetace. Plsť je:

 • zbytky posečené trávy
 • odumřelé rostliny
 • plevele
 • mech.

Plsť vytvoří v trávníku i několik centimetrů silnou nepropustnou vrstvu, která má velmi negativní vliv na kvalitu trávníku. Zabraňuje pronikání světla, živin, vzduch a vláhy do půdy a ke kořenovému systému trávníku. To může mít za následek „udušení trávníku“.

Vrstva plsti v trávníku způsobuje jeho mělké zakořenění. Trávník zakoření pouze ve vrstvě plsti a kořenový systém se rozrůstá do šířky. Mělce kořenící rostliny pak v sušším období špatně příjmají vláhu z půdy. Kořeny nedosáhnou do hlubšího půdního profilu. To vše způsobuje vysychání trávníku.

Vysychání trávníku a jeho „udušení“ vede ke:

 • žloutnutí trávníku,
 • špatnému stavu a oslabení,
 • ztrátě vitality.

Oslabený trávník pak snadněji napadají houbové choroby a plísně. Vyschlá místa rychleji zarůstají plevelem a mechem.

Pravidelné a účinné odstraňování plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy je nezbytné pro zdravý a silný růst trávníku a jeho vitalitu. Vertikutujte, nechte trávník nadýchnout.

 

Princip vertikutace

Nože vertikutátoru prořezávají vrchní vegetační vrstvu půdního profilu trávníku. Slovo vertikutace je od anglického vertical cut ( česky svislý řez ).

Vertikutátory jsou vybaveny ostrými noži, které rotují na hřídeli. Nože se svisle zařezávají do půdy. Hloubka zařezávaní je mělká, cca 2-3 mm. 

Jemně se prořezává vrchní vegetační vrstva a zároveň se čistí trávník od plsti.

trávník po verkutikutaci

trávník po verkutikutaci
trávník „dýchá“
přijmá živiny, světlo, vzduch a vodu

Vyčesáním plsti z trávníku zajistíme

 • zvýšení cirkulace vzduchu
 • zvýšíme příjem vody a světla
 • podpoříme růst kořenů
 • omezíme růst plevelů a mechu

Při vertikutaci také, díky vertikutačním nožům, přesekáváme travní výběžky. A tím podporujeme tvorbu nových výběžků a trávník zmlazujeme.

Nože vertikutátoru jsou většinou hvězdicovitého nebo trojúhelníkovitého tvaru a jsou připevněny na hřídeli, která rotuje.

Některé vertikutátory, zejména elektrické, jsou vybaveny pouze drátky ( ocelovými „drápky“ ). Takto vybavený stroj udělá necelou polovinu práce potřebnou při vertikutaci. Pouze vyhrabe „stařinu“ z trávníku. A již nedochází k mělkému prořezání vegetační vrstvy nebo k zmlazení trávníku. Drápky pouze nahrazují důkladné vyhrabání trávníku. Mají nižší životnost.

 

Při vertikutaci dodržujte doporučenou hloubku 2-3 mm. Vertikutace není úprava půdy. Při nesprávném použití velmi rychle snižujete účinnost stroje. Přílišná hloubka je velká zátěž pro jeho motor a způsobuje rychlé opotřebení nožů.

Hloubkové provzdušnění a prořezání trávníku nemá s vertikutací nic společného. Na podobném principu, ale do větší hloubky, se provádí skarifikace. K hloubkovému provzdušnění slouží aerifikace. Více o těchto metodách s přečtěte na stránce Speciální údržba.

Termín vertikutace

U okrasných a užitkových trávníků se provádí vertikutace dvakrát ročně. V jarním a podzimním termínu.

Jarní termín je ideální v období konec března až konec dubna. Podzimní termín je na přelomu srpna a září – až konec září.

termín vertikutace

termín vertikutace

Před vertikutací trávník posečeme.

 

Termín volíme vždy s ohledem na vývoj klimatických podmínek. Příliš časně jarní vertikutace může spíše uškodit. Trávník nesmí být podmáčený.

U sportovních trávníků, které jsou silně zatěžovány, se mohou vertikutovat i vícekrát v roce.

Vertikutaci provádíme vždy s přihlédnutím na skutečný stav trávníku a klimatické podmínky.

 

Co následuje po vertikutaci

Po skončení vertikutace vypadá trávník podivně poničený. Není ale třeba mít strach. Trávník velmi rychle zregeneruje a vertikutace mu prospívá.

Z trávníku, pokud nemáme stroj z košem, sebereme vyčesané zbytky. Použijeme buď hrábě nebo sekačku s košem, dle velikosti plochy. Následně trávník přihnojíme a zavlažíme. Je vhodné také provést pískování a dosev trávníku.

Pro přihnojení trávníku použijte rozmetadla hnojiv nebo aplikační vozíky. Docílíte tím přesnější a rovnoměrnější aplikaci!

 

 

 


Uživatel:

Heslo:


registrace
konec prava
RS-PROFI centrum

Kontaktní formulář


Celé jméno:

Telefon:

E-mail:

Text:


Copyright © Robert Suchan, RS-Servis, nářadí, nástroje Všechna práva vyhrazena | Created by AVT design - tvorba www stránek | Výměna odkazů